Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak touha po zisku chrání životní prostředí?

V dnešní době je často boj za ochranu životního prostředí zároveň považován za boj proti zisku. Správný ekolog by však měl prosazovat přesný opak, neboť právě touha po zisku dokáže přírodu obránit mnohem lépe než státní regulace.

Ziskuchtivost subjektů, operujících na svobodném trhu, bývá často udávána jako hlavní příčina environmentálních katastrof a špatné kvality životního prostředí celkově. Symbolem a dost často také terčem se v tomto ohledu stávají podnikatelé. Právě jejich chamtivost a ignorace společenských nákladů má být příčinou zhoršující se kvality ovzduší a životního prostředí. Je však skutečně pravidlem aby podnikatelé, motivovaní ziskem, devastovali životní prostředí, nebo může být situace naprosto opačná a podnikatelé dokonce s vidinou zisku životní prostředí chrání?

ZMĚNA ZAČÍNÁ OD SPODU

Mnoho lidí věří, že ve správě přírodních zdrojů máme pouze dvě možnosti. Jednou z nich je přenechat řeky, jezera nebo louky státu, který tyto zdroje bude spravovat z pozice centrální autority. Druhou z možností je naopak převedení těchto statků do rukou jednotlivců nebo soukromých firem, tedy v důsledku privatizovat přírodu (která z těchto variant je lepší nechám na názoru čtenáře). Svět však není černobílý a jinak tomu není ani v tomto případě. Alternativa k oběma výše zmíněným postupům stojí na pevných základech decentralizace.

Právě na decentralizované správě přírodních zdrojů je založen model „komunitního řízení přírodních zdrojů“ (anglicky CBNRM – Community-Based Natural Resource Management). V tomto případě je vlastnictví přírodních zdrojů převedeno na lokální komunity, které s majetkem nakládají dle svého nejlepšího uvážení. Vzhledem k tomu, že CBNRM je nejvíce rozšířeno v nerozvinutých zemích, je tento majetek komunitami využívaný za cílem zbohatnutí a zisku. Primárním cílem tedy není chránit životní prostředí, ale pouze nakrmit sebe a své blízké a vymanit se z chudoby. Lokální komunity však dost často nemají potřebné znalosti a nástroje na dostatečně účinnou komercializaci svého majetku, zde pak přichází na scénu soukromý sektor.

Právě podnikatelé a firmy poskytnou komunitám zbývající dílky skládačky a pomůžou ze správy přírodních zdrojů vytvořit výdělečný byznys. Obě strany se snaží dosahovat zisku dlouhodobě a to se promítá i na jejich chování k životnímu prostředí. Nedochází k žádnému masovému vybíjení stád divoké zvěře, vypalování lesů, nebo vypouštění toxického odpadu do vodních zdrojů. Pokud by totiž byly přírodní zdroje takto nadměrně spotřebovávány, těžko by mohly být dlouhodobě využívány k prodeji loveckých povolenek, turismu, nebo obchodu s dřevem. 

„DIVOKÁ“ VOLNOTRŽNÍ EVOLUCE V AFRICE

Model CBNRM skvěle využívá například African Wildlife Foundation, nezisková organizace, která plní úlohu zprostředkovatele mezi africkými komunitami a jejich potenciálními partnery ze soukromého sektoru. AWF působí v 14 zemích subsaharské Afriky a díky její činnosti došlo ke zlepšení stavu životního prostředí na téměř 200 tisících akrech napříč Afrikou

Jako příklady úspěšných projektů AWF můžeme uvést například Khwai Development Trust z Botswany, firmu, která vydělává na prodeji loveckých povolení nebo namibijskou Torra Conservancy, která taktéž obchoduje s loveckými povoleními a provozuje turismus. Na první pohled by se mohlo zdát, že prodej loveckých povolení není pro přírodu zrovna dvakrát prospěšný avšak právě díky tomu, že jsou povolení prodávána v omezených počtech nedochází k vyhubení celých stád. Podnikatelé jsou totiž motivováni udržovat celé stádo na stabilních počtech kusů, aby mohli dlouhodobě profitovat z prodeje loveckých povolení.

Samotná AWF udává jako hlavní podmínky úspěchu spolupráce lokálních komunit a soukromých firem šest hlavních faktorů:

  1. Specifický strategický plán – pro každý region je vhodná jiná komerční činnost. To, že má prodej loveckých povolení úspěch v Botswaně, neznamená, že bude výdělečný i v Kongu.
  2. Fungující lokální instituce – silné instituce jsou jednou z podmínek ekonomického růstu a efektivního fungování ekonomiky vůbec, jinak tomu není ani v tomto případě.
  3. Správný partner ze soukromého sektoru – pro úspěšnou spolupráci je klíčové, aby byli partneři ze soukromého sektoru pečlivě vybíráni. (V tomto případě přichází na scénu AWF, jako kontrolor kvality)
  4. Benefity pro komunitu – spolupráce se musí vyplatit, komunita ji bude provozovat pouze, pokud z ní bude mít zisk.
  5. Výdělečnost pro podnikatele – nejinak je tomu i u druhé strany, která také z této spolupráce očekává zisk.
  6. Transparentnost a dodržování smluv – pro každou úspěšnou spolupráci je klíčové, aby obě strany dodržovaly dohodnutou smlouvu, která musí být případně vymahatelná.

ŘEŠENÍ PRO CELÉ POLITICKÉ SPEKTRUM

Ať už jste konzervativcem, socialistou nebo snad libertariánem, proti CBNRM nemůžete mít žádné námitky. Tato komunitně-podnikatelská ochrana životního prostředí totiž nechává „nažrat“ každou ze zmíněných politických ideologií a zároveň nechává kozu celou pro zbylé dva směry.

Konzervativci by měli mít CBNRM rádi, protože se v podstatě jedná o návrat ke kořenům, kdy si jednotlivé komunity samy spravovaly přilehlé řeky, jezera a lesy. Socialisté musí naopak dozajista sympatizovat se sdílením přírodních zdrojů mezi obyvateli jednotlivých komun. No a libertariáni jsou zkrátka rádi, že volný trh zase pro jednou ukázal, jak jde problémy řešit i bez státu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Blaha | neděle 30.7.2023 14:19 | karma článku: 4,54 | přečteno: 188x
  • Další články autora

Filip Blaha

Český systém sociálního zabezpečení selhává

Český sociální systém je extrémně drahý a zároven extrémně neefektivní. Vzhledem k tomu, že veřejný sektor nese velký odpor k reformám, které se ho přímo dotýkají je třeba zvolit přístup malých postupných reforem,

31.7.2023 v 15:28 | Karma: 9,39 | Přečteno: 539x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Centrální banky by neměly tvořit environmentální politiku

Centrální banky v dnešní době nejsou ani schopny krotit vysokou inflaci. Kdyby se k tomu všemu ještě snažily o ochranu přírody, mohly by takové snahy skončit ještě hůře než když se o ně pokouší vláda. A inflace by se pouze zvýšila

31.7.2023 v 14:21 | Karma: 8,75 | Přečteno: 182x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Platy politiků by měly odpovídat jejich ekonomickým úspěchům

Lidé po právu kritizují zvyšování platů veřejných činitelů, samotné jednorázové zmrazení či snížení však nestačí. Platy politiků by se měli odvíjet dle jejich skutečných hospodářských výsledků, tak jak je běžnou praxí ve firmách.

31.7.2023 v 12:06 | Karma: 13,05 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Jak sdílená ekonomika chrání životní prostředí?

Sdílená ekonomika je často kritizována jako příčina bytové krize nebo nízkých výdělků pracovníků donáškových služeb. Možná právě ve stínu těchto debat se však zapomíná na její nepopiratelné environmentální benefity.

30.7.2023 v 15:25 | Karma: 3,96 | Přečteno: 263x | Diskuse| Ekonomika

Filip Blaha

Pokud chceme zachránit planetu musíme investovat i do uhlí

Pro ochranu přírody není třeba 100% snížení emisí, stačí pouze uhlíková neutralita. Že je to stejná věc? Právě naopak. Pro druhou variantu není totiž třeba zákaz fosilních paliv.

19.7.2023 v 13:15 | Karma: 10,59 | Přečteno: 293x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Letouny F-16 budeme považovat za nosiče jaderných zbraní, varovalo Rusko

7. května 2024  14:14

Rusko bude považovat stíhačky F-16 americké výroby za nosiče jaderných zbraní bez ohledu na jejich...

Tragické úmrtí na ministerstvu. Zaměstnanec podle policie spáchal sebevraždu

15. května 2024  10:41,  aktualizováno 

V budově ministerstva průmyslu a obchodu bylo ve středu nalezeno tělo mrtvého muže. Mluvčí pražské...

Ruská ofenziva u Charkova zpomalila. Invazní síly budují nárazníkovou zónu

15. května 2024  9:21,  aktualizováno 

Sledujeme online Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve...

Žáci mají výsledky přijímaček na SŠ, přijato je 94 procent uchazečů

15. května 2024  7:16,  aktualizováno  10:31

V informačním systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. V...

Moucha na útěku. Francie po krvavém útoku dál hledá vězně a jeho osvoboditele

15. května 2024  10:13

Ve Francii druhým dnem pátrají po uprchlém vězni a dalších čtyřech ozbrojených mužích, kteří při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 290x
Filip Blaha je analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a studentem programu ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se výzkumem dopadu environmentálních regulací, zejména v energetice a odpadovém hospodářství ekonomickými aspekty závislostí a také daňovou politikou a jejími nezamýšlenými dopady.

Seznam rubrik